LECZYMY
Ostroga piętowa może znacznie utrudnić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty odczuwalny jest tylko przy chodzeniu. Potem nie odpuszcza nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz. Przyczyną tego bólu pięty może być właśnie tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.
Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie.
Powstawanie:
W wyniku ciągłego drażnienia okolicy kości piętowej powstaje narośl kostna, która wywołuje przewlekły stan zapalny. Czynnikami, które sprzyjają chorobie są:
- wykonywanie pracy stojącej
- nieprawidłowo wyleczona kontuzja, powodująca koślawienie stopy / kości piętowej
- intensywne uprawianie sportów obciążających stopy
- nadwaga
- podeszły wiek
- niewygodne obuwie (np. wysoki obcas)
Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą.
Rozpoznanie
W czasie badania palpacyjnego stwierdza się bolesność uciskową powyżej wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Czasami występuje również ból sąsiadującego pasma rozcięgna podeszwowego. Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się dzięki wykonaniu RTG stóp, które wykazuje ostrą dziobiastą narośl kostną biegnącą od guza pięty ku przodowi, o rożnym stopniu nasilenia.