Igłoterapia

Igłoterapia to metoda, w której wykorzystuje się specjalną igłę. Nakłuwane są odpowiednie miejsca na ciele pacjenta. Działanie tej terapii polega na nakłuwaniu spiętych włókien mięśniowych, punktów spustowych, ścięgien, powięzi lub okostnej i ma przy tym na celu rozluźnić cały rejon. Poprzez stymulację podrażnionych punktów w tkankach wysyłana jest informacja do rdzenia kręgowego, a ten poprzez odruch rozluźnia mięsień.

Zabieg jest szczególnie skuteczny w przewlekłych dolegliwościach bólowych oraz w walce z głęboko umiejscowionymi w ciele włóknami mięśniowymi o wzmożonym napięciu mięśniowym. Efekty terapii są zwykle natychmiastowe.

Po zabiegu wytwarza się histamina, która powoduje lokalny stan zapalny oraz acetylocholina, która powoduje uwolnienie napięcia nerwowo powięziowego i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Daje to efekt miejscowego przekrwienia, a co za tym idzie dostarczenia dużej ilości substancji odżywczych w miejsce zabiegu.

Sam zabieg wbrew pozorom zwykle jest mniej bolesny od innych metod terapii, a często niemal nieodczuwalny.

Dodatkowymi atutami tej metody są precyzyjniejsze oddziaływania na napięte włókna mięśniowe oraz głęboka penetracja tkanki.